WARSZTAT 1
Sprawdź co jesz i pijesz – drobnoustroje w żywności.
Koordynator: dr hab. D. Drzewiecka (Katedra Biologii Bakterii)
Bakterie w jedzeniu to dobrze czy źle? A grzyby? Czy jedzenie to tylko węglowodany, białko i glutaminian sodu? Weź żywność pod mikroskop! Wyhoduj żyjące w niej drobnoustroje! Na naszych warsztatach poznasz tajniki pracy mikrobiologa. Założysz hodowlę drobnoustrojów obecnych w produktach spożywczych, wykonasz preparat mikroskopowy i obejrzysz mikroorganizmy pod tysiąckrotnym powiększeniem.
WARSZTAT 2
Małe zmiany i ich wielkie konsekwencje?
Koordynator: dr Sebastian Wawrocki (Pracownia Obrazowania Mikroskopowego i Specjalistycznych Technik Biologicznych)
Podczas lekcji biologii z pewnością słyszeliście, że ludzki genom składa się z ponad 3 miliardów par zasad DNA, rozmieszczonych w 23 chromosomach. Ale czy zmiana jednej lub dwóch par może mieć realny wpływ na nasze zdrowie? Na naszych warsztatach zgłębicie tę i wiele innych fascynujących kwestii, które zapewne rodzą się w waszych głowach.
W trakcie zajęć prześledzimy całą drogę próbki krwi – od jej pobrania aż do momentu, w którym uzyskamy odpowiedź na pytanie, czy polimorfizm jednego genu może wpłynąć na podatność na choroby.
Uczestnicy warsztatów poznają kluczowe techniki biologiczne, pracy z materiałem biologicznym, przez izolację i analizę materiału genetycznego z wykorzystaniem różnych metod PCR. Całość zakończycie samodzielnym przygotowaniem żelu i analizą uzyskanego w nim produktu.
Przyjdźcie i odkryjcie, jak drobne zmiany w naszym genomie mogą wpłynąć na życie!
WARSZTAT 3
Glony w świetle fluorescencji.
Koordynator: prof. dr hab. A. Kaźmierczak (Katedra Cytofizjologii)
Warsztaty odbywają się TYLKO w terminach: 25.10.2024, 15.11.2024 oraz 13.12.2024.
Pokażemy w mikroskopie fluorescencyjnym barwione wnętrza komórek glonów. Widoczne będą chloroplasty i jądra komórkowe, a także zwrócimy uwagę na zmiany zabarwienia tych organelli w kontekście żywotności komórek.
WARSZTAT 4
Codzienność w pracy mykologa: Odkrywanie zmienności i różnorodności grzybów.
Koordynator: mgr. S. Piskorski (Katedra Algologii i Mykologii)
Grzyby to organizmy, które stanowią odrębne królestwo – zupełnie inne niż rośliny czy zwierzęta. W świecie grzybów znajdziemy zarówno mikroskopijne jednokomórkowce, jak i giganty o powierzchni mierzonej w kilometrach i masie liczonej w tonach! Grzyby zaskakują swoją zmiennością – potrafią zmieniać kształty i kolory, tworząc owocniki, które wyglądają jak kosmiczne gwiazdy lub tajemnicze palce umarlaka wyłaniające się z ziemi.
Na naszych warsztatach zanurzycie się w świat grzybów jak nigdy dotąd – zajrzycie pod mikroskop i odkryjecie drobne organizmy, których nie widać gołym okiem. Spróbujecie zidentyfikować gatunki grzybów za pomocą sprzętów laboratoryjnych – takie, które zupełnie nie przypominają borowików czy podgrzybków, a bardziej istoty nie z tej ziemi. Warsztaty to doskonała okazja, aby poznać pracę mykologa i odkryć fascynujące obiekty jego badań.
WARSZTAT 5
Mikrofabryki, czyli drobnoustroje w przemyśle.
Koordynator: dr Marta Nowak-Lange (Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii)
Czy wiesz, że mikroorganizmy są nie tylko odpowiedzialne za procesy chorobotwórcze, ale także pełnią kluczową rolę w przemyśle, nauce i środowisku? Na naszych warsztatach zgłębisz ogromny świat mikroorganizmów, a zwłaszcza ich zdolność do produkcji enzymów – biologicznych katalizatorów, które przyspieszają reakcje chemiczne.
W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się jak przebiega produkcja enzymów z udziałem mikroorganizmów oraz samodzielnie przeprowadzą proces immobilizacji zwiększający wydajność procesów biotechnologicznych. Ponadto, dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik pracy laboratoryjnej, możliwe będzie obserwowanie aktywności wybranych enzymów wytwarzanych przez drobnoustroje.
Spotkanie z nami to doskonała okazja do zdobycia wiedzy z dziedziny biotechnologii drobnoustrojów, a także do rozwinięcia praktycznych umiejętności laboratoryjnych. Daj się porwać fascynującemu światu mikroskopijnych organizmów i odkryj, jak ich działalność wpływa na nasze codzienne życie!
WARSZTAT 6
Parietyna - metabolit wtórny złotorostu ściennego - lek przyszłości.
Koordynator: dr B. Skalski (Katedra Fizjologii i Biochemii Roślin)
Warsztaty odbywają się TYLKO w terminach: 25.10.2024, 15.11.2024 oraz 13.12.2024.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają jeden z metabolitów wtórnych porostu złotorostu ściennego Xanthoria parietina. Uczniowie samodzielnie wyizolują parietynę, wykonają próbę chemotaksonomiczną, fluorescencyjną, a także oznaczą doświadczalnie całkowitą zawartość polifenoli w ekstrakcie parietyny. Warsztaty zapewniają solidną porcję wiedzy i wiele samodzielnej pracy laboratoryjnej.
WARSZTAT 7
Czaszka prawdę Ci powie - identyfikujemy materiał osteologiczny kręgowców.
Koordynator: dr J. Leszczyńska (Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców)
Serdecznie zapraszamy na warsztaty osteologiczne. Osteologia to fascynująca dziedzina, a poznawanie szczegółów budowy czaszek kręgowców może naprawdę otworzyć oczy na różnorodność adaptacji, jakie wykształciły się w odpowiedzi na zmiany siedliskowe i tryb życia organizmów. Umiejętność rozpoznawania strategii pokarmowej na podstawie uzębienia to z kolei bardzo praktyczna i przydatna wiedza w biologii i paleontologii.
Co więcej, odróżnienie czaszki ptaka od czaszki ssaka faktycznie bywa trudniejsze niż mogłoby się wydawać! Ptaki mają wiele specjalistycznych adaptacji, takich jak lekka konstrukcja ich kości czy obecność dzioba zamiast zębów, ale niektóre czaszki mogą mieć cechy wspólne, które potrafią zmylić. Tego rodzaju warsztaty to świetna okazja, by rozwijać swoje umiejętności obserwacyjne i analityczne.
Masz już jakieś doświadczenie w osteologii, czy to będzie Twój pierwszy raz?
WARSZTAT 8
Zobacz DNA na własne oczy - izolacja DNA.
Koordynator: dr A. Gerszberg (Katedra Biotechnologii Molekularnej i Genetyki)
Izolacja i oczyszczanie DNA jest istotnym etapem większości procedur wykorzystywanych w biologii molekularnej. Niezależnie od źródła pochodzenia materiału biologicznego głównym założeniem tego etapu jest uzyskanie materiału o jak najwyższej czystości i jakości. Uzyskany w ten sposób materiał można wykorzystać m.in. do klonowania, PCR, syntezy cDNA.
W ramach warsztatów proponujemy zapoznanie (teoretyczne i praktyczne) uczestników z metodą izolacji DNA. Podczas prelekcji uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat kwasów nukleinowych jak również z zasadą i przebiegiem procedury izolacji. W ramach warsztatów uczniowie poznają poszczególne etapy izolacji i oczyszczania DNA. W trakcie procedury zobaczą „gołym okiem” DNA. Każdy z uczestników będzie przeprowadzał samodzielnie izolację. Warsztaty będą stanowiły dla uczestników okazję do zapoznania się z zasadami pracy w laboratorium jak również ze sprzętem laboratoryjnym.
WARSZTAT 9
Metody immunocytochemiczne. Barwienie fluorescencyjne komórek nowotworowych.
Koordynator: dr hab. A. Rogalska, prof. UŁ (Katedra Biofizyki Ogólnej)
Podczas krótkiej prelekcji uczestnicy poznają zjawisko fluorescencji i jego zastosowania w badaniach komórki z wykorzystaniem technik mikroskopowych. Warsztaty mają charakter laboratoryjny. Zajęcia mają na celu przedstawienie metod stosowanych w badaniach komórki. Uczniowie dzięki uczestnictwu w zajęciach zdobędą umiejętność rozpoznawania i analizy wybranych struktur wewnątrzkomórkowych. Zajęcia umożliwiają również poszerzenie wiadomości z zakresu technik mikroskopowych stosowanych w badaniach naukowych.
WARSZTAT 10
In vitro na start – praktyczne wprowadzenie do badań naukowych i medycznych.
Koordynator: dr hab. K. Dzitko, prof. UŁ (Katedra Mikrobiologii Molekularnej)
Warsztaty odbywają się TYLKO w terminach: 25.10.2024, 15.11.2024 oraz 13.12.2024.
Podczas tego warsztatu zaprosimy Was do odkrycia fascynującego świata badań in vitro, które napędzają nowoczesną naukę i medycynę. Dowiecie się, czym tak naprawdę są badania in vitro, czym różnią się od tych przeprowadzanych na żywych organizmach (in vivo) i gdzie znajdują zastosowanie – od testowania nowych leków po badania nad toksycznością substancji. Przedstawimy Wam kluczowe techniki, takie jak hodowle komórek czy testy na cytotoksyczność, które stanowią podstawę współczesnych badań laboratoryjnych. Inspirującym elementem będą przykłady badań in vitro, które doprowadziły do przełomowych odkryć, nagrodzonych Nagrodą Nobla. W części praktycznej sami przeprowadzicie proste eksperymenty, by zobaczyć, jak te badania wyglądają w rzeczywistości. To świetna okazja, by zdobyć praktyczne umiejętności i dowiedzieć się więcej o tym, jak badania in vitro wpływają na rozwój nauki i medycyny. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy w laboratorium i dowiedzieć się, jak wygląda przyszłość badań, ten warsztat jest dla Ciebie!