OGRÓD DYDAKTYCZNO-DOŚWIADCZALNY UŁ

Przyrodniczy spacer po Łodzi szlakiem miejskiej przyrody.

Koordynator: dr hab. A. Rewicz (Katedra Geobotaniki i Ekologii Roślin)

Serdecznie zapraszamy na fascynującą podróż po Ogrodzie Dydaktyczno-Doświadczalnym Wydziału BIOŚ UŁ. Podczas zwiedzania poznasz rośliny zarówno te, które spotykamy na co dzień w Polsce, jak i te przybyłe z odległych zakątków świata. Na swojej drodze odkryjesz gatunki o niezwykłych właściwościach – od roślin trujących, przez lecznicze zioła, aż po aromatyczne afrodyzjaki i kulinarne przysmaki. To idealna okazja, by zgłębić tajemnice flory i zachwycić się niezwykłymi opowieściami, które kryje świat roślin!

LAS ŁAGIEWNICKI

Ekologia rozrodu pospolitych ptaków leśnych, metodyka pracy terenowej biologa środowiskowego.

Koordynator: dr hab. Adam Kaliński (Katedra Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej)

Zajęcia odbędą się na powierzchniach z rozmieszczonymi budkami lęgowymi zlokalizowanymi na terenie Lasu Łagiewnickiego, na których prowadzony jest długoterminowy monitoring parametrów rozrodczych populacji kilku charakterystycznych dla środowiska leśnego gatunków dziuplaków. Gatunkami tymi są: sikora bogatka Parus major, sikora modra Cyanistes caeruleus i muchołówka żałobna Ficedula hypoleuca. Prowadzący warsztaty zapoznają uczestników z ptakami zasiedlającymi dojrzały las liściasty i ich biologią. W szczególności, zaś z ekologię rozrodu dziuplaków wtórnych. Istotnym elementem zajęć będzie ich wymiar praktyczny, gdzie uczestnicy będą mieli okazję do obserwacji poszczególnych gatunków ptaków leśnych, nauki rozpoznawania ich głosów, zapoznania się z metodami chwytania i znakowania ptaków, przeprowadzania podstawowych pomiarów biometrycznych, oznaczania płci i wieku u ptaków, procedur pobierania materiału biologicznego (krwi, piór, odchodów, materiału gniazdowego) w celu uzyskania dodatkowych danych zarówno bezpośrednio w terenie, jak również przy użyciu specjalistycznego sprzętu i odpowiednich procedur w warunkach laboratoryjnych. Ponadto w ramach warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć gniazda i pisklęta wymienionych gatunków i w sposób bezpośredni zaobserwować związek struktury gniazda ze szczególną funkcją jaką pełni ono u ptaków, zwłaszcza u gniazdowników.

MUZEUM PRZYRODNICZE UŁ

Muzealne opowieści o świecie zwierząt.

Koordynator: dr Marek Michalski (Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne „Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego” )

W ramach zajęć zwiedzimy z przewodnikiem ekspozycje Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego. Korzenie naszego Muzeum sięgają roku 1930, a liczbę wszystkich zgromadzonych w nim okazów szacuje się na ponad 150 000. Na zajmującej około 300 m kw. wystawie obejrzycie szereg gatunków zwierząt rzadko prezentowanych w krajowych muzeach, w tym wypchane okazy dużych ssaków - słonia indyjskiego, żyrafy i hipopotama oraz bogaty zbiór ssaków, ptaków i gadów. Będziecie mogli zobaczyć m.in. dioramy ilustrujące środowisko życia zwierząt północnej Europy, Afryki, Arktyki czy Antarktydy. Zaprezentujemy również imponującą kolekcję ptaków krajowych, obejmującą około 320 okazów reprezentujących 195 gatunków (w tym 175 gatunków lęgowych, co stanowi około 75% krajowej fauny). Na zajęciach pokażemy Wam piękną kolekcję muszli mięczaków, licząca niemal 1000 okazów należących do ponad 450 gatunków. W części Muzeum poświęconej bezkręgowcom zobaczymy również kraba olbrzymiego osiągającego rozpiętość 3,5 m, a także efektowne owady tropikalne i krajowe. Odwiedzimy również salę poświęconą paleontologii, gdzie szczególnie interesującymi eksponatami są odnalezione na terenie Łodzi fragmenty szkieletów mamuta i nosorożca włochatego oraz kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego..